Елегантна едноставност

Духот на елеганцијата – Креација на минималистички простор со дрвени акценти

Овој двособен стан се наоѓа во Скопје, поточно во блокот на Градски ѕид. Она што клиентот посакуваше беше дизајн кој би креирал простор и функционалност, затоа нашата цел беше да го искористиме секој дел од просторот. Конкретно, од нас беше побарано да го трансформираме станот со две соби и да креираме повеќе простор. За да го постигнеме тоа, работевме со сè што ни стоеше на располагање за да креираме трисобен дом, со спална соба, проширен и споен простор за дневна-трпезарија, кујна и тинејџерска соба со два кревети. За да се оствари ова, беше потребно целосно да го промениме распоредот на станот и да креираме нешто сосема ново и автентично.

Почетната точка за ентериерот е минимализмот со своите чисти линии, структурни решенија и палета на неутрални тонови во дизајнот. Следствено, нашата цел беше да креираме функционален и ненатрупан простор, каде што секој елемент се дополнува со друг и нема никакви непотребни детали и елементи.

Чистите линии беа во фокус, бидејќи играат главна улога во постигнувањето на елегантна привлечност и уникатна естетика. Концептот на едноставност се зајакна со изборот на мебел и декор, ставајќи акцент на дизајни и облици од едноставен карактер. Го користевме овој вид на пристап бидејќи не само што обезбедува извонредна привлечност, туку и одлична функционалност.

Палетата на бои која ја користевме во дизајнот на ентериерот е во фокус на неутрални тонови. Неутрални бои, како бели, сиви и природни земјени тонови, се избрани поради нивните безвременски и универзални квалитети. Овие тонови креираат атмосфера на спокој и баланс, овозможувајќи им на другите елементи да се истакнат. Оваа комбинација на бои и линии беше идеална за создавање на топол амбиент во просторот на живеење.

Причината зошто се одлучивме за минимализам и концептот со неутрални бои беше за добивање на чувство на топлина во просторот. Покрај тоа, овој пристап ни овозможи да ја пренесеме функционалноста која клиентот ја посакуваше. Развивме повеќе индивидуализирани решенија – вградни плакари, комоди, кујна, елементи во трпезаријата, детската соба и спалната соба. Резултатот е хармоничен живеачки простор со успокојувачки и балансирани карактеристики.

Локација
Скопје
Година
2023
Површина
76м²
Проект
Ентериер на стан
Инвеститор
Приватен
Сподели
Пред
Потоа

Дневна соба – Минималистички рај за врвен комфор

При дизајнирањето на дневната соба, се фокусиравме на чисти линии, заедно со нијанси на бело и сиво. За да постигнеме функционалност, мебелот го позициониравме на начин да создадеме доволно простор за движење и да ја направиме собата удобна и пријатна. Се одлучивме за сиви тонови за софата и фотељите и ги комбиниравме со дрвени елементи. Дрвената кафе маса и дрвените панели на ѕидот создадоа совршен склад на карактеристики. За привлечен визуелен изглед, се одлучивме за сив дизајн на ѕидот каде што е поставен телевизорот. Бидејќи ова е фокалната точка на собата, нашата цел беше да ја направиме што е можно повпечатлива.

Трпезарија – Компактно место за уживање во семејни собири

Бидејќи требаше да креираме функционално место, ги споивме трпезаријата и дневната соба. Поради оваа комбинација на две соби во една, немавме многу простор, затоа се одлучивме за удобна и компактна трпезарија. Ја позициониравме помеѓу дневната соба и кујната за да креираме хармонија и овозможиме непречено движење низ секоја соба. За да го задржиме истиот дизајн на дневната соба, се одлучивме за дрвена трпезариска маса со сиви столици и постигнавме совршено вклопување на елементи. Освен тоа, додадовме минималистички лустери за постигнување на идеални услови за осветлување на просторот.

Кујна – Спој на минимализам и дрвени детали

Поради ограничен простор во кујната, се одлучивме за дрвени плотни и сини висечки елементи за да креираме извонреден и контрастен дизајн. Црната позадина е дополнителен елемент за постигнување на современ и топол впечаток. Дрвените плотни нудат природна елеганција, создавајќи топла и земјена атмосфера, додека сините висечки елементи додаваат боја, создавајќи динамичен визуелен изглед. Не заборавивме на играта со светлината како клучен елемент во овој кулинарен простор. Избравме плафонски светилки, стратегиски поставени, за да обезбедиме топло осветлување, кое ги истакнува кујнските елементи и го подобрува целокупниот визуелен дизајн.

Спална соба – Преплет на современ и минималистички дизајн за врвно спокојство

Бидејќи спалната соба е место кое бара комфор и спокој, интегриравме елементи што точно ја претставуваат таа идеја. Користевме палета од сиви и кафени бои за да поставиме основа на удобен ентериер. Извонредното спојување на овие тонови креира успокојувачка атмосфера, а во исто време и елегантна средина. Над секоја ноќна комода, ставивме светилки за мек светлосен отсјај, за да се постигне интимна атмосфера. Нежната осветленост го зголемува спокојството и атмосферата на собата, правејќи ја совршено прибежиште по долг работен ден. Во спалната соба, вклучивме вграден гардеробер, прилагодено решение за подобрување на функционалноста и додавање на доволно простор за складирање. Го завршивме изгледот на собата со сиво-дрвена тоалетна маса која додава допир на природна топлина во спалната соба. Користевме дрвени детали и во спалната соба за да го задржиме истиот дизајн во целиот стан.

Тинејџерска соба – Живописна современост

За тинејџерската соба, се одлучивме за поексплозивни бои за постигнување на младешки и современ ефект. Со сончево-жолтите шкафови, овој простор претставува енергичност и позитивност, влијаејќи на расположението на луѓето кои ја користат. Бидејќи сакавме да ја направиме собата современа, се одлучивме за два модерни кревети позиционирани на двата спротивни ѕида. Ја зголемивме функционалноста со додавање на две дрвени работни маси што нудат посветени идеални простори за продуктивност и креативност. Овие современи работни маси беа дизајнирани и за ефикасност и за стил, создавајќи околина идеална за фокус и иновација. Дрвените елементи беа совршен дополнител за создавање на природна топлина во целокупниот визуелен дизајн.

Работата на овој стан бараше промислени иновации за постигнување на посакуваната естетика и функционалност. Иако проектот постави предизвици, уживавме во создавањето на одлични решенија за креирање на комфорни и удобни услови за живеење. Преку многу усовршувања, елегантни иновации и извонредно спојување на бои и тонови, успешно го трансформиравме овој простор во стан кој го посакуваше нашиот клиент.

Дали сте подготвени да го создадете својот рај на комфор? Чувствувајте се слободно да стапите во контакт со нас. Ние сме тука да ги претвориме вашите соништа во реалност!

Ви треба помош?

Дозволете ни низ разговор да ја разбереме Вашата визија, цели и како можеме да ги претвориме Вашите идеи во неверојатна реалност.