Семеен дом од соништата

Модерни карактеристики и елегантни детали на семејна куќа

Ви претставуваме уште едно домашно уживање – проект на семејна куќа каде современите карактеристики се спојуваат директно со топлината и безвременоста на модерниот начин на живот. Нашиот дизајн вклучува многу модерни елементи за да ги задоволиме потребите на нашиот клиент, создавајќи и функционалност и стил. Од почетните скици до завршните елементи, секој аспект на нашиот проект е создаден и дизајниран со внимание на детали и страст кон стилската композиција. Современиот карактер на куќата се истакнува со големи стаклени површини што се вклопуваат со тековните трендови. Дрвената пергола и фасадните детали налик на дрво прекрасно се усогласуваат со светлата фасада и графитната столарија, како и со керамичките покривни цигли. Бидејќи се обидовме да го пренесеме современиот дизајн со впечатливи елементи, се одлучивме за воодушевувачки комбинации на материјали за постигнување на “wow” ефектот кој го заслужува секој дом.
Локација
Драчево, Скопје
Година
2023
Површина
103м²
Проект
Семејна куќа
Инвеститор
Приватен
Сподели

Современи елементи за удобна атмосфера

Дизајнот на куќата вклучува атмосферска тераса, делумно сместена во аркадата, што служи како идеално место за слатките летни оброци. Лизгачкото стакло беспрекорно ја поврзува терасата со просторната дневна соба, каде што целото семејство може да се опушти на прекрасен аголен тросед, пред домашното кино и покрај каминот. Идејата беше оптимално искористување на просторот за добивање на идеална удобност и комфор за летните и зимските моменти.

Но, освен креирање удобни простории во надворешните делови на куќата, разработивме и решение за задниот дел. Го искористивме големиот простор на дворот за креирање на идилично прибежиште за волшебните летни месеци. Конкретно, оставивме доволно место за создавање на двор соодветен за симфонија на бујни зеленила и одлично одгледувани тревници. Додека работевме на дизајнот, предвидувавме атмосфера карактеризирана со спокојство и хармонија, бидејќи веруваме дека тоа се потребните елементи на едно идеално прибежиште за целата година.

Просторот на целата куќа бара дворски рај, па предвидовме базен за дополнително опуштање и комфор во топлите денови. Покрај тоа, проектиравме и простор за паркирање на две возила, така што удобноста во склоп на имотот никогаш нема да биде проблем во било кое време. Нашата идеја се базираше на концептот на создавање на место каде што есенцијата на летото не е само сезона, туку начин на живот – покана за уживање во уметноста на надворешното живеење во чиста елеганција и комфор.

Елегантни и рафинирани финеси на архитектонскиот дизајн на ентериер

Во централниот дел на станбениот простор креиравме трпезариски дел со просторна маса, од каде широкиот поглед кон градината допринесува на заедничките оброци и ги прави поатрактивни. Кујната, обдарена со природна светлина, служи како удобен простор за приготвување на оброци. Има високи елементи, пространи работни површини и бар за појадок. Размислувавме за секој детал за да го подобриме стилот на домот, но истовремено да не ја занемариме неговата функционалност. Така, успеавме да ги слееме модерните карактеристики во совршенство и да создадеме идеална атмосфера за комфор и удобност.

Што се однесува на собите, бевме внимателни при создавањето на совршен тек без нарушење на приватноста за целото семејство. Проектиравме три детално-дизајнирани соби во јасно дефинираната ноќна зона. Главната спална соба е одделена од другите соби за постигнување на пријатен простор каде што мирот нема да биде нарушен.

Исто така, проектиравме удобна бања сместена помеѓу детските соби за постигнување на функционалност и удобност за сите членови на семејството. Важно е да се напомене оптималното искористување на коридорот со доволно простор за просторни плакари за комфорно складирање на облеката. Дополнително, има тоалет кој вклучува и дел за перење, така што операциите со домашните работи не се нарушуваат во било кој момент.

Оваа семејна куќа во Драчево е совршен приказ на живеење каде членовите можат да споделуваат радост и хармонија на современиот начин на живот со безвременски елементи и елегантни детали. Успеавме да создадеме дом што ги вклучува сите стилски карактеристики без компромис на функционалноста. Со други зборови, дизајниравме простор со акцент на спокојство имајќи го во предвид врвниот стил!

Барате начини да создадете свој сопствен сеемен рај на удобност? Чувствувајте се слободно да стапите во контакт со нас и започнете со дизајнирање на дом кој го заслужувате!

Ви треба помош?

Дозволете ни низ разговор да ја разбереме Вашата визија, цели и како можеме да ги претвориме Вашите идеи во неверојатна реалност.