Спокојни тонови

Убавината на меките минималистички ентериери

Овој просторен и светол апартман се наоѓа во Црниче, Скопје. Тоа беше проект што ни дозволи да ја изразиме нашата креативност и да ги искористиме нашите дизајнерски вештини за креирање на нешто автентично и чудесно. Во суштина, ова беше дизајн што бараше и креативност и иновација, па иако беше предизвикувачки, ни донесе вистинска инспирација да креираме нешто што би се истакнало.

Главните барања од страна на клиентот вклучуваа креирање на простор што е лесен и функционален, во пастелни тонови, со исклучок на една од детските соби. Оваа соба беше исклучена од главниот минималистички стил, бидејќи беше истакнато дека овој простор треба да го интегрира стилот на LEGO коцки. Сепак, успеавме да вклучиме сè како што посакуваше клиентот и да постигнеме совршена комбинација на сите елементи. Со внимателно планирање и прецизен дизајн, успеавме да креираме стан во кој што преовладува и стилот и функционалноста, и најважното, минималистички дизајн кој беше присутен во целиот дом.

Кога го планиравме концептот на станот, се одлучивме за отворен простор на заедничката област, додека приватниот простор беше поделен на три спални соби за деца, заедно со посебна бања, и главна спална соба со своја посебна бања.

Дизајнот на целиот стан бараше многу уникатни и прилагодени решенија за просториите. Бидејќи автентичноста и функционалноста беа главните цели на проектот, моравме да креираме сопствени дизајни за секоја соба, вклучувајќи мебел и други детали. Попрецизно, сите декоративни панели на ѕидовите во дневната соба, холот и спалната соба, како и дрвениот мебел, беа изработени по нашите дизајни и скици.

Локација
Скопје
Година
2023
Површина
161м²
Проект
Ентериер на стан
Инвеститор
Приватен
Сподели

Отворен заеднички простор – Срцето на минималистичкиот дом

Заедничкиот простор го дизајниравме како отворен простор за обезбедување на функционалност и задржување на стилот на целиот стан. Дневната соба, кујната и трпезаријата беа организирани и планирани во еден голем простор за да се постигне удобна атмосфера за целото семејство. Предвидовме едноставен дизајн за целиот дом бидејќи минимализмот беше главната цел на просторот. Исто така, користевме крем тонови за целата соба за да ги вклопиме боите со нијансите на другите простории.

Кујната се наоѓа во еден агол на просторот со остров во средината, за обезбедување на доволно работна површина и простор за семејни собири. Таа е компактна, така што не ја компромитира функционалноста на просторот. Сепак, успеавме да вклучиме доволно шкафови и апарати за да го задржиме стилот современ и целата кујна практична.

Веднаш до кујната, го поставивме трпезарискиот стол. Овој простор го планиравме како трпезарија бидејќи се наоѓа пред голем прозорец. Прозорците обезбедуваат спектакуларна природна светлина, што е точно она што таков простор го бара за удобни и пријатни оброци и семејни собири.

Останатиот дел од просторот беше дизајниран со идеја дизајнот да се вклопи со елементите на дневната соба. Вклучивме комплет од крем-бели меки софи, што се вклопуваат со минималистичкиот дизајн и со останатиот мебел во заедничкиот простор. Гарнитурата ја комбиниравме со елегантна кафе-маса за да се назначи едноставноста на целиот дизајн. Оваа комбинација произведе совршена синтеза на функционалност и уметнички приказ. Во средината, поставивме голем ТВ кој може да се гледа од сите делови на просторот. Генерално, дневната соба е место во домот кое се користи најмногу, па требаше да смислиме за идеално распоредување без нарушење на природниот тек што го има целиот простор.

Главна спална соба – Врв на комфорот

За главната спална соба, нашата цел беше да креираме идеално засолниште на спокој. Успеавме да дизајнираме удобен простор со крем тонови и минималистички карактеристики, креирајќи идеална комбинација на елеганција и едноставност. Нашата цел беше да постигнеме оаза на спокој, користејќи елементи со едноставен дизајн и пастелно-кремаста палета.

Го поставивме креветот во средината на собата. Со своите меки неутрални бои, тој стана одличен фокусен дел на овој рај на комфор и релаксација. Белите ѕидови одлично се вклопија со кремастиот под, додека природната светлина од големите прозорци придонесе кон удобството на спалната соба. Додадовме и ТВ и простор за шминкање, така што собата располага со сите практични елементи за врвен комфор. Што се однесува до складирање, користевме посебен простор во собата за да не го компромитираме текот на делот за спиење. Сместивме сет од плакари зад ѕидот во спалната соба со функционалноста во предвид. Тоа беше субтилен начин да се обезбеди доволен простор за складирање без да се уништи минималистичката привлечност на собата.

Веднаш до главната спална соба, вклучивме бања за да обезбедиме удобност и практичност преку целиот ден. Овој простор е одделен од детските соби, обезбедувајќи целосна приватност за секој член на семејството.

Детска зона – Креативност без ограничувања

Бидејќи станот е доволно голем, ни овозможи да креираме доволно простор за три детски соби – секоја уникатна на свој начин. Го задржавме минималистичкиот стил во сите делови со неколку прилагодувања за задоволување на барањата на клиентот.

Една од собите е дизајнирана за една личност со сите потребни елементи за непрекината функционалност. На една страна од собата, поставивме кревет заедно со комплет шкафови и плакари за обезбедување на доволно простор за облека. На другата страна, поставивме работна маса со голема библиотека за обезбедување на простор за играчки и книги. За оваа соба, вклучивме крем тонови слични на тие во заедничкиот простор.

Втората соба е предвидена за две деца со два кревети на спрат. Сепак, не се одлучивме за обични кревети на спрат, туку за креативна иновација за да и дадеме на собата стилска привлечност. Освен стилот, сакавме да постигнеме простор што ќе служи како идеална област за игра и рекреација. Другиот дел од собата го искористивме за комплет на плакари и работна маса. Иако оваа соба има уникатен дизајн, успеавме да ги задржиме истите линии на дизајн со сите останати соби, така што целиот стан се одликува со автентичен стил.

Третата детска соба се одликува со малку поразлични елемети од другите простории во приватниот дел. За неа, вклучивме дизајн со елементи на LEGO коцки. Целиот мебел наликува на LEGO коцки во различни бои. Користевме светли бои за овој дел од станот според барањата на клиентот. Завршивме со шарена комбинација и игрива композиција, совршена за децата. Со други зборови, успеавме да создадеме средина за која сонува секое дете!

Нашиот стан во мек минималистички стил е доказ за уметноста на модерното живеење и спокој. Со хармонична комбинација на нежни тонови, неприметни дизајнерски елементи и целосна едноставност, секој простор во овој дом служи како платно на современиот животен стил. Од отворениот заеднички простор, каде кремастата палета и внимателно одбраниот мебел создаваат идеално прибежиште за заедничко време, до приватните простори на главната спална соба и детските соби, каде кремастите тонови и иновациите предизвикуваат спокој и топлина, овој апартман олицетворува безвременска елеганција и непрекината функционалност.

Инспирирани да го креирате вашиот дом од соништата? Контактирајте нѐ и овозможете им на вашите соништа да станат реалност!

Ви треба помош?

Дозволете ни низ разговор да ја разбереме Вашата визија, цели и како можеме да ги претвориме Вашите идеи во неверојатна реалност.