Хармоничен дом

Комбинација на естетика и функционалност за креирање на просторен дом

Овој стан се наоѓа во кулите на Градскиот ѕид. Поради фактот дека станува збор за стара зграда, важно е да потенцираме дека работевме со веќе постоечки распореди и инсталации. Сепак, успеавме да дизајнираме стан карактеризиран со простор и функционалност, точно како што го посакуваше клиентот.

Како дизајнерски предизвик, нашата главна цел беше да го максимизираме отворениот простор на станот, креирајќи беспрекорна интеграција на дневната соба, кујната и трпезаријата како една целосна единица. Истиот принцип беше применет и во бањата, со цел да се постигне баланс помеѓу естетика и функционалност. Главната цел беше да се креира удобна бања која ќе има простор за перење и сушење, без да се компромитира комфорот.

Ова беше единственото барање поставено од страна на клиентот, додека изборот на бои и тонови, како и мебелот и материјалите беа оставени на нашиот креативен тим да одлучи.

Локација
Скопје
Година
2022
Површина
92м²
Проект
Ентериер на стан
Инвеститор
Приватен
Сподели
Пред
Потоа

Отворен простор – Хармоничен спој на кујна, трпезарија и дневна соба

При креирање на ентериерот на дневната соба, направивме беспрекорен спој на дрво со камен, претпазливо комбинирајќи дабово дрво со природен бетон. Телевизорот го поставивме во центарот на дневната соба и додадовме декоративни панели од дрво зад него. Овој елемент идеално го надополни просторот со белиот мебел и камената маса. Хармоничната комбинација додаде удобност и комфор на целата област од собата.

Што се однесува до кујната, избравме бела комбинација, што додаде успокојувачки тон на просторот и обезбеди неопходен баланс на целокупната атмосфера. Користевме бели тонови за висечките елементи и природни дрвени тонови за работната површина. Се одлучивме за црни долни елементи за создавање на совршена фузија на бои и придонесување кон хармоничниот впечаток на целата кујна. Дополнително, додадовме бар со високи столчиња за зголемување на функционалноста и додавање дополнителен простор за семејни собири.

Веднаш до кујната, поставивме трпезарија. Бидејќи немавме многу простор, се одлучивме за долга дрвена трпезариска маса и бели столови. Имено, токму оваа комбинација на бои ја користевме за да се совпадне со тоновите на кујната и да постигнеме извонредна композиција на сите агли на отворениот заеднички простор. Исто така, додадовме сив ѕид во средината на трпезаријата за да создадеме впечатлив елемент на овој дел од просторот.

Посветивме посебно внимание на осветлувањето, почнувајќи од богатата природна светлина што доаѓа низ големите прозорци. Стратешки ги поставивме лампите на различни зони и на различни нивоа на висина, осигурувајќи се дека секоја површина во просторот е обележена со нежна и примамлива илуминација.

Бидејќи се одлучивме за мебел кој го задржува својот стилски облик и функционалност, создадовме простор каде што нема место за претенциозност или сложеност. Сè е засновано на природни пропорции и структури. Така, дизајниравме област со идилична атмосфера и удобен амбиент.

Удобно и релаксирачко прибежиште – Спална соба со кремасти тонови

За спалната соба, имавме идеја да дизајнираме атмосфера на спокој со неутрални и кремасти тонови. Во срцето на собата, поставивме голем кревет кој го зајакнува мирниот амбиент на просторот. Дополнително, се одлучивме за просторен плакар, обезбедувајќи доволно простор за складирање со извонреден дизајн, притоа без да се жртвува функционалноста и стилот. Крај креветот, создадовме дискретно место за телевизор за да додадеме допир на модерност, но и за да обезбедиме форма на забава која секогаш е од корист по долги и напорни денови.

Значајна улога во удобноста на спалната соба играат големите прозорци, кои и обезбедија на собата значителна количина природна светлина. Исто така, се одлучивме за висечки светла од една страна на креветот и тавански светла пред плакарот. Идејата беше дискретно осветлување што го зголемува комфорот на просторот и совршено се вклопува со кремастите тонови.

Сите овие елементи споени во хармонија, резултираа во удобно прибежиште со доза на елеганција и современа софистицираност. Со други зборови, успеавме да создадеме оаза доминирана од комфор.

Ремек дело на архитектонскиот дизајн – Бања со раскошни карактеристики

Бањата е вистинска скапоценост на целиот стан. Решивме да ја поделиме на две одделни области за да обезбедиме приватност и да ја зголемиме практичноста. Во едната, вклучивме тоалет со лавабо и огледало, а во другата, простор за туширање.
За да ја нагласиме софистицираноста на дизајнот, направивме комбинација на црни подни плочки со кремастите на ѕидовите. Овој чудесен контраст резултираше во перфектно спокојство. Избравме дрвени елементи како елегантни детали, обезбедувајќи топол и природен допир на монохромата елеганција.

Во ова светилиште на чистота и мир, секој елемент е одбран со цел да го предизвика чувството на безвременски роскош. Како додаток на тоа, се потрудивме дизајнот да го дополнува стилот на целиот стан, обезбедувајќи апсолутно хармонична атмосфера. Односно, успеавме да создадеме средина што го подига секојдневниот ритуал на нега на повисоко ниво.

Овој стан во Скопје не е само простор за живеење – тој е претпазливо изработена симфонија каде што естетиката се среќава со функционалноста. Секоја соба, од отворениот заеднички простор, преку спалната соба, па до роскошната бања, придонесува кон префинетото искуство на живеење. Тој е доказ за моќта на прецизниот дизајн во претворањето на даден простор во области на комфор, софистицираност и безвременска убавина.

Спремни сте да го изградите домот на вашите соништа? Контактирајте нè за да го создадеме заедно рајот кој го посакувате!

Ви треба помош?

Дозволете ни низ разговор да ја разбереме Вашата визија, цели и како можеме да ги претвориме Вашите идеи во неверојатна реалност.